Wyrok śmierci

Prawdziwy czciciel męki Pańskiej tak będzie patrzył oczyma serca na ukrzyżowanego Jezusa, aby w Jego ciele rozpoznawać własne ciało”

św. Leon Wielki

Nagranie rozważań drogi krzyżowej z Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, 1.04.22

Stacja I: Jezus zostaje skazany na śmierć 

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie…

Pierwszą osobą, która skazuje ciebie na śmierć, która chce zniszczyć twoje ciało, jesteś najczęściej ty sama. Nie pozwalasz sobie pomóc, nie dajesz się pocieszyć bo wierzysz w fałszywy wyrok śmierci. A z drugiej strony czujesz, że jesteś bezradna wobec żyletek, głodzenia się, niewiary w to, że masz prawo do życia. I radości. Ten wyrok wziął na siebie Jezus. Nie musisz umierać. 

Stacja II: Jezus bierze krzyż na ramiona

Też niesiesz bardzo dużo na swoich ramionach. Większość to nie są rzeczy, które sama sobie nałożyłaś. Nie mogłaś wybrać rodziny, w której się urodziłaś. Na wiele rzeczy, które się zdarzyły w twojej historii w ogóle nie miałaś wpływu. On idzie razem z tobą. Nie bój się. 

Stacja III: Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem

To jest wydarzenie, które mówi, że nie musi być idealnie. Że możesz działać, robić, żyć, tworzyć, na miarę swoich możliwości. Nie musisz być perfekcyjna. Nie musisz umieć wszystkiego od razu i lepiej od wszystkich. 

Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę

To trudna stacja, spotkanie z rodzicami, zderzenie z moimi niezaspokojonymi potrzebami i z drugiej strony z ich czasem nierealnymi oczekiwaniami. Te spotkania, na głębszym poziomie, rzadko bywają łatwe. Z tatą, z mamą. Daj sobie czas. Prawdziwe spotkanie to owoc czasu. 

Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi

Może bardzo chętnie pomagasz wszystkim wokół. Jesteś w stanie pomóc każdemu kto prosi, jesteś w stanie zapomnieć o sobie, tylko po to, żeby pomóc potrzebującemu. A może chodzi o to, żeby tak zapomnieć o sobie, żeby przestać istnieć? Roztopić się w tej pomocy? Pozwól sobie pomóc. Twoje życie też jest tego warte. 

Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi

Pozwolić otrzeć sobie twarz to zgoda na bliskość, czułość. Zrozumienie tego, że potrzebuję kogoś z zewnątrz, żeby dowiedzieć się kim jestem i dla kogo jestem. To dojrzewanie w relacji, gdzie jesteśmy dla siebie we wzajemności. 

Stacja VII: Jezus po raz drugi upada pod krzyżem

Uczysz się na błędach. I to jest normalna sprawa, że je popełniasz. I będziesz popełniać. Więc nie bój się. A może inaczej – bój się i rób, działaj, decyduj i sprawdzaj. Ale też nie dziw się, kiedy coś pójdzie nie tak. Zawsze można coś wymyślić. Zawsze gdzieś obok jest Szymon z Cyreny albo Weronika, która otrze twoją twarz. 

Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty

W tym spotkaniu pada bardzo ważne zdanie: Nie płaczcie nade mną, płaczcie nad sobą. To co widzisz w tych stacjach, to historie twoje życia, twoje doświadczenia i zmagania. Nie bój się płakać, nie bój się zlitować nad samą sobą. I przyjąć pocieszenia od Tego, który już był w tych miejscach i zna twoje rany. 

Stacja IX: Jezus upada po raz trzeci pod ciężarem krzyża

Dobra, a gdyby to miałoby być dziesięć upadków? To co? Czy to przekreśla całą drogę? 

Stacja X: Jezus zostaje obnażony z szat

Twoje ciało jest świątynią. Nikt nie może go sobie przywłaszczać, przekraczać granic, wyciągać po nie rękę uważając, że może należeć do niego. Nie może ci go zabierać. Jeśli niesiesz jednak w sobie takie zranienie zostań przy tej stacji. Bóg jest z tobą. 

Stacja XI: Jezus zostaje przybity do krzyża 

Jezus wchodzi w doświadczenie przemocy w sposób totalny. Przeżywa z tobą ranę przemocy psychicznej, seksualnej, ze strony rówieśników, to czego nie wytrzymujesz już może ze strony nauczycieli. To wszystko na co patrzysz czasem w domu. 

Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu

Ta stacja jest nie tylko o tym, że kiedyś umrzemy. To jest też przesłanie o tym, że jesteś godna życia. Że ten wyrok śmierci którego ciężar czasem na sobie odczuwasz jest już wykonany. Śmierć nie ma nad tobą władzy. Nie bój się. 

Stacja XIII: Jezus zostaje zdjęty z krzyża 

Znów pojawiają się ludzie którzy są wokół, pomagają. Chociaż wydawało się, że cię zostawili czy oszukali. Może byli bezradni, może dlatego się chowali. Są jednak tu i teraz. Zobacz ich. Nie bój się przyjąć ich miłości w taki sposób, w jaki ją okazują. 

Stacja XIV: Jezus zostaje złożony do grobu

To jest jakiś moment ciszy. Może odpoczynku. Spokojnie. Nie bój się. Ta stacja pokazuje, że ta miłość Boga, która wyraża się w głębokim zrozumieniu człowieka i Jego czułość są prawdziwe. Bo nie byłoby nas teraz tutaj gdyby Chrystus z tego grobu nie wstał żywy. On żyje, pokonał śmierć. Nie musisz już płakać. 

tekst rozważań to bardziej notatki niż właściwe rozważania, stąd polecam posłuchać całości w wersji audio

Ostatnie wpisy